Posted on Ağustos 31st, 2011 at 12:13 AM by barishoca

Rızık neden kapanır??

Rızık kapanır mı, açılır mı, azalır yada çoğalır mı? Allah c.c. hepimizin rızkına kefil olduğu muhakkaktır. Her canlının ölene kadar rızkı gelir. Ne zamanki ölür, o zaman zahiri rızkı biter. Fakat birde işin şu boyutu vardırki çeşitli sebeplerle insanların rızıkları zamanla artıp azalabilir. Bu çoğalma ve azalmaya olan sebeplere kısaca değinelim.

Öncelikle rızkın azalmayacağını yada çoğalmayacağına inanan kardeşlerimiz için birkaç delil verelim.

*(Öyle günahlar vardır ki, onları ancak geçim hususunda çekilen sıkıntılar yok eder.) [Hatib]

“Öyle günahlar vardır ki, onlara namaz, oruç, hac ve umre dahi kefaret olamaz.” buyurduğu; Ashab-ı Kiram’ın “Ey Allah’ın Resûlü! O günahlara kefaret olacak nedir?” diye sormaları üzerine de Resûl-i Zîşân Efendimiz’in (aleyhissalâtu vesselâm);  “Maişet talebi için çekilen sıkıntı ve kederler.” diye cevap verdiği rivayet edilmektedir. (et-Taberânî, el-Mu’cemü’l-evsat 1/38)

“‘Günahlardan öyleleri vardır ki, ne namaz ne oruç ne hac ve ne de umre onlara kefaret olur. Bunları ancak geçim yolunda çekilen sıkıntı affettirir.’ Ebu Nuaym’ın Hilyesinden.

“Bir takım günahlar vardır ki onları ancak geçim sıkıntısı ve derdi temizler.” 

Diğer bir rivayette ise; “Onları ancak çekilen keder ve üzüntüler temizler.”   (Tabarani, el-Evsat, No: 102; İbnu Asakir, Tarih, Cilt:54, shf: 200; Ebu Nuaym, Hilye, VI, 335; Heysemî, Mecmau’z-Zevaid, lV, 63)

Bunlar ise rızkın açılıp açılmayacağına veya artıp artmayacağına dair bazı hadis i şerifler.

“Her kim, Vâkia sûresini her gece bir defa okumayi âdet haline getirirse, ömründe fakirlik görmez.”
 
“Vâkia sûresi zenginlik sûresidir. Onu okuyunuz ve kadinlariniza ve çocuklariniza ögretiniz.”
 
 
Abdullah b. Mesûd’u, ölüm hastaliginda ziyâret eden Hz. Osman (r.a): “Sana bir bagista bulunulmasini emredeyim mi?” dedi. Abdullah, buna ihtiyaci olmadigini söyledi. Hz. Osman; “Senden sonra kizlarina kalir” dedi. O zaman Abdullah onu su cevabi verdi: “Sen kizlarimdan korkma. Ben onlara Vâkia sûresini okumalarini emrettim.” Ben, Peygamber (s.a.s)’in söyle dedigini isitmistim:
 
“Her kim her gece Vâkia sûresini okursa, ona fakirlik dokunmaz”

(Ibn Kesir, Tefsiru’l-Kur’ani’l-Azim, Beyrut 1969, IV, 282)

Böylece çeşitli vesilelerle rızkın azalıp yada çoğalabilceğini görmüş olduk.

 kişilerin rızıklarına işlerine güçlerine çeşitli vesileler engel olur. Bunlar bazen İşlenmiş olan günahlar bazen yapılmış olan bir büyü bazen cin musallatı yada nazar beddua, yerine getirilmeyen adak gibi vesilelerdir. Bazende kişilerin kendi yaptığı kişisel hatalardır.

Hangi  durumdan dolayı bağlılık oluşuyorsa öncelikle sebep ortadan kaldırılmalıdır. Ancak o zaman bu konularımızda geçen rızık açma işin gücün yolunda olması için yapılacak olan vefkler tılsımlar muskalar ve dualar etkili  bir yöntem olarak kullanılabilir. Bazı kişilerde ise bu tür bir engel olmadan da bazı başka sebeplerden dolayı işlerinde olumsuzluklar yaşayabilir. Bazen bu olumsuzluklar insanlardan kaynaklanan durumlardır. Bu durumda işim ters gidiyor, rast gitmiyor gibi bir yakınması yersizdir. Çünkü hata kendisindedir. İnsanlara fazla güvenip, olurmadık insanlarla iyi araştırmadan alış veriş yada ticaret yapanlar, veya hesabını yapmadan iş ve ticaret yapan insanlar bu kapsama girerler. Bu durumda her ne kadar işin gücün yolunda gitmesi rızık açma ve çoğalması için dua vefk tılsım muska yapıldığında işe yarasa da, kişi kendi hatalarından kazandıklarını tekrar kaybedecektir. Rızkın azalması bağlanması kapanmasının sebepleri başlıca bunlardır. Rızık neden azalır.

Yorumlar Kapalı
Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.
Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.